Menu
Home Page

Governors

 Governing Body

 

Structure of the Governing Body

The present  governing body comprises of two staff, one local authority, one co-opted, two parent and eight foundation governors together with one associate member. There is also a clerk as part of the governors' team.

 

Remit of the governing Body

There are terms of reference for the Governing Body, the Finance, Staffing and Premise Committee and the Curriculum Committee can be viewed within the Policies section of the website.

 

Meet the Governors

 

Irene Shanks

Foundation Governor

Date of appointment : 12/10/2015

Term of office : 11/12/2019

Committee and responsibilities : Chair of governing body, member of Finance, Staffing and Premises Committee

Appointed by the Diocese of Middlesbrough

Business/pecuniary interest with school : none

Martin Andrew Rowley

Local Authority Governor

Date of appointment : 13/12/2015

Term of office : until 12/12/2019

Committee and responsibilities : Vice Chair of Governing Body, member of Finance, Staffing and Premises Committee, Curriculum Committee, and member of Pay Panel and Executive Headteacher's Performance Management team

Appointed by City of York Council

Business/pecuniary interest with school : none

Suzanne Ulyett - Headteacher

Ex-officio Governor

Date of  appointment : 01/11/2017

Term of office : period of employment

Committee and responsibilities : all committees

Appointed by: The Diocese of Middlesbrough

Business/pecuniary  interest with school : staff member

Jen Hurley

Foundation Governor

Date of appointment : 01/07/2015

Term of office : 30/06/2019

Committee and responsibilities : Chair of Finance, Staffing and Premises Committee and member of Pay Appeal Panel

Appointed by the Diocese of Middlesbrough

Business/pecuniary interest with school : none

Marie Louise Howell

Foundation Governor

Date of appointment : 01/09/2016

Term of office : 31/08/2020

Committee and responsibilities : Chair of Curriculum committee, Pay Panel and Executive Headteacher's Performance Management team

Appointed by the Diocese of Middlesbrough

Business/pecuniary  interest with school : none

Fr. William Serplus

Foundation Governor

Date of appointment : 06/10/2014

Term of office : 05/10/2019

Committee and responsibilities :  member of Curriculum Committee

Appointed by the Diocese of Middlesbrough

Business/peciniary interest with school : none

Anne-Marie Roche

Foundation Governor

Date of appointment : 06/02/2017

Term of office : 05/02/2021

Committee and responsibilities : member of Finance, Staffing and Premises Committee

Appointed by the Diocese of Middlesbrough

Business/pecuniary interest with school : none

Martin Robert Graves

Foundation Governor

Date of appointment : 27/02/2017

Term of office : 26/02/2021

Committee and responsibilities : member of Curriculum Committee

Appointed by the Diocese of Middlesbrough

Business/pecuniary interest with school : none

Nicholas James King

Parent Governor

Date of appointment : 24/06/2015

Term of office : 23/06/2019

Committee and responsibilities : member of Curriculum Committee and of Pay Appeal Panel

Appointed by: Elected by parents

Business/pecuniary interest with school : none

Shelley Rhodes

Staff Governor

Date of appointment : 14/03/2017

Term of office : 13/03/2021

Committee and responsibilities : member of Curriculum Committee

Appointed by: Elected by staff

Business/pecuniary interest with school : staff member

Michael Hubbard

Parent Governor

Date of  appointment : 27/09/2017

Term of office : until 26/09/2021

Committee and responsibilities : member of Finance, Staffing and Premises Committee

Appointed by: Parents

Business/pecuniary  interest with school : None declared

Debbie Feehan

Deputy Headteacher

Associate member - non-voting

Date of appointment :10/02/2016

Term of office : period of employment

Appointed by governors

Committee and responsibilities : Reporting to Curriculum Committee

 

 

 

 

Attendance records

 

Attendance Key

P = present

A = apologies with consent

NA  = absent with no apologies

NC = apologies with no consent

X = not a governor at that time / resigned

W=withdrew

IA= in attendance

E/O=extraordinary

N/R= not required to attend

 

 

Full Governing Body Meetings

GOVERNOR

CATEGORY

03/10/2018

06/12/2018

17/01/2019

13/03/2019

10/07/2019

Ms Suzanne Ulyett

Ex-officio - Executive Headteacher

P

P

P

P

 

Mr Martin Andrew Rowley

LA - Vice Chair

P

P

a

P

 

Mrs Marie Louise Howell

Parent

P

P

P

P

 

Mrs Shelley Rhodes Staff P p a a  

Mr Nicholas James King

Parent

a

P

a

a

 

Rev William Serplus

Foundation

P

P

P

P

 

Mrs Sarah Shiels

Foundation

X

X

X

P

 

Ms Jen Hurley

Foundation

P

P

P

P

 

Mrs Ann-Marie Roche Foundation na a na x  
Mr Robert Graves Foundation P P P P  
Mr Michael Hubbard Parent P P P P  
Mr Antony Aydon Foundation P P X X  

Mrs Irene Shanks

Chair

P

P

P

P

 

Curriculum Committee Meetings

Governor

03/10/2018    

06/12/2018   

17/01/2019    

13/03/2019   

10/07/2019   

Ms Suzanne Ulyett

P

P

P

P

 

Mrs Shelley Rhodes

P

A

P

P

 

Mr Martin Andrew Rowley

a

a

na

na

 

Mrs Marie Louise Howell (Chair)

P

P

P

P

 

Mr Nicholas James King

a

a

na

 na  

Father William Serplus

P

P

na  P  

Mr Robert Graves

P

P P

P

 

Mrs Irene Shanks (In attendance)

P

P

P

P

 

Mrs Sarah Shiels (Not yet appointed) X X X P  

 

FINANCE, STAFFING & PREMISES COMMITTEE MEETINGS

Governor                      

18/10/2018

29/11/2018

13/02/2019

28/03/2019

01/05/2019

27/06/2019

Ms Suzanne Ulyett

P

P

P

Cancelled

p

 

Mr Martin Andrew Rowley

P

NA

A

 

A

 

Mr Anthony Aydon

P

X

X   X  

Mrs Ann-Marie Roche

A

A NA   P  

Ms Jen Hurley (Chair)

P

P

P

 

X

 

Mrs Irene Shanks

A

P

P

 

P

 

Mr Michael Hubbard

P

P

P

 

P

 

Top